تصویر نجومی روز ناسا: PDS 70: دیسک، سیارات و قمرها

امتیازدهی

توضیح: این، آن حلقه بزرگ نیست که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. اگرچه، حلقه بزرگ سیاره‌ساز اطراف ستاره PDS 70 به وضوح تصویر شده و خود نیز بسیار جالب است. حتی آن سیاره سمت راست، همانی که در داخل دیسک بزرگ قرار دارد، آنی نیست که بیشتر در مورد آن صحبت می‌شود. اگرچه سیاره PDS 70 c یک سیاره تازه تشکیل‌شده و جالب توجه است که از نظر اندازه و جرم شبیه مشتری است، ولی این محوطه محو و غبارآلود در اطراف سیاره PDS 70c است که باعث غوغا شده است.

تصور می‌شود که آن محوطه محو و غبارآلود، یک دیسک حاوی گرد و غبار است که اکنون در حال تشکیل قمرهایی است، و این موضوعی است که قبلاً هرگز دیده نشده بود.

این تصویر برجسته در سال 2021 توسط آلما یا آرایه بزرگ میلی‌متری آتاکاما (Atacama Large Millimeter Array (ALMA)) متشکل از 66 تلسکوپ رادیویی در صحرای مرتفع آتاکاما (Atacama Desert) در شمال شیلی گرفته شده است.

بر اساس داده‌های ALMA، اخترشناسان استنباط می‌کنند که این دیسک فراسیاره‌ایِ شکل‌دهنده قمرها، شعاع مشابهی با مدار زمین ما دارد و ممکن است روزی سه قمر در اندازه ماه تشکیل دهد که خیلی هم با چهار قمر مشتری تفاوت نخواهند داشت.

منبع: ناسا

PDS 70: Disk, Planets, and Moons

2023 October 17

Image Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO); M. Benisty et al.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها