آغاز حیات از سنگ‌ها

امتیازدهی

چهار و نیم میلیارد سال پیش، زمین جوان یک مکان جهنمی بود: هرج و مرج و آشفتگی‌هایی که از برخورد شهاب‌سنگ‌ها ایجاد می‌شوند، آتشفشان‌هایی که گازهای مضر را متصاعد می‌کنند و رعد و برق‌هایی که از طریق یک جو نازک و داغ به زمین برخورد می‌کنند، وضعیت عادی سیاره را تشکیل می‌دادند. سپس، در فرایندی که دانشمندان را برای دهه‌ها گیج کرده است، زندگی ظهور کرد. اما چگونه؟

آغاز حیات از سنگ‌ها (Life’s Rocky Start)، یک مستند جذاب دیگر از نووا (NOVA PBS) محصول سال 2018 است که ارتباط شگفت‌انگیز بین سنگ‌ها، مواد معدنی و حیات روی زمین را بررسی می‌کند. این مستند، نقدهای مثبتی از منتقدان و بینندگان دریافت کرده است، و روایت جذاب، تصاویر بصری خیره‌کننده و بینش‎‌های علمی آن را ستوده‌اند.

موضوع اصلی این مستند تکامل مشترک زمین و حیات و تأثیر آنها بر یکدیگر در طی میلیاردها سال است. این مستند، کانی‌شناس رابرت هازن (Robert Hazen) را دنبال می‌کند که در سراسر جهان، از بازارهای باستانی مراکش تا مناطق دورافتاده استرالیا، سفر می‌کند تا اسرار چگونگی شکل‌گیری سنگ‌ها و کانی‌ها، تنوع آن‌ها، و تأثیرشان بر ما را کشف کند

مستند آغاز حیات از سنگ‌ها در سال 2016 با کارگردانی داگ همیلتون (Doug Hamilton) ساخته شده است که سابقه ساخت مستندهای تحسین شده دیگری مانند آمریکای همیلتون (Hamilton’s America) و گیاه‌شناسی آرزو (The Bontany of Desire) را نیز در کارنامه خود دارد.

این مستند از تکنیک‌های داستان‌سرایی مختلفی برای انتقال پیام خود استفاده می‌کند، که از جمله می‌توان به تصاویری جذاب از مناظر زمین، انیمیشن‌هایی از فرآیندهای زمین‌شناسی، مصاحبه با دانشمندان و مردم محلی اشاره نمود. این مستند هم‌چنین به برخی از آخرین اکتشافات و آزمایشات در زمینه کانی‌شناسی و اختر زیست‌شناسی مانند منشأ آب در زمین اشاره دارد، و به ما نشان می‌دهد که چقدر برای بقاء و رفاه خود به سنگ‌ها و مواد معدنی وابسته هستیم و چگونه اعمال ما بر محیط زیست و آینده زندگی تأثیر می‌گذارد.

در این اکران «سینمای علم» به تماشای فیلم مستند «آغاز حیات از سنگ‌ها» خواهیم نشست. از همه اعضای محترم دانشگاه، بویژه دانشجویان عزیز دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دعوت می‌شود در این اکران حضور داشته باشند.

دانشجویان سایر دانشگاه‌های استان و نیز دانش‌آموزان عزیز زنجانی نیز می‌توانند با تهیه بلیط در بخش «پیشخوان خدمات» وبسایت خانه علم، در این اکران به صورت رایگان حضور داشته باشند.

تاریخ اکران: چهارشنبه 16 اسفند ۱۴۰۲

مکان: سالن آمفی‌تئاتر خانه علم

زمان اکران: ساعت 16:۰۰ 

صفحه فیلم در IMDb

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها