• خانه
  • |
  • اخبار
  • |
  • برگزاری کارگاه زیست‌فناوری توسط عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پایه در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی غضنفریان

برگزاری کارگاه زیست‌فناوری توسط عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پایه در پژوهش‌سرای دانش‌آموزی غضنفریان

5/5 - (2 امتیاز)

در راستای اجرای تفاهم‌نامه‌های همکاری بین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، یک کارگاه آموزشی با عنوان «ویروس‌ها؛ ماشین‌هایی متکامل» در روز سه‌شنبه مورخ 15 اسفند ۱۴۰۲، از ساعت 15 تا 17، در محل پژوهش‌سرای دانش‌آموزی امیر اعلم غضنفریان شهر زنجان با حضور دانش‌آموزان عضو پژوهش‌سرا و برخی از والدین آن‌ها برگزار شد.

سخنران این کارگاه آموزشی زیست‌فناوری که با دعوت مدیران پژوهش‌سرا و هماهنگی با خانه علم دانشگاه، در محل پژوهش‌سرا حاضر شده بودند، جناب آقای دکتر حمید هادی علیجانوند، عضو هیئت علمی و رئیس دانشکده علوم زیستی دانشگاه تحصیلات تکمیلی بودند. مخاطبان اصلی این کارگاه، دانش‌آموزانی از مقطع متوسطه اول بودند.

هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با حوزه بیوتکنولوژی بود و تمرکز اصلی کارگاه بر روی ویروس‌ها بود. در این کارگاه، مباحث مختلفی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. برخی از محورهای اصلی که در این کارگاه مطرح شدند، عبارت بودند از: ارائه توضیحاتی درباره درخت حیات و نحوه شکل‌گیری حیات بر روی زمین و ذرات تشکیل دهنده حیات، زمان به‌وجود آمدن ویروس‌ها، آیا ویروس‌‌ها موجوداتی زنده هستند یا خیر؟ تشابه آن‌ها با موجودات زنده در چیست؟ همچنین، توضیحاتی درمورد نحوه عملکرد برخی از ویروس‌ها نظیر کرونا، HIV، هپاتیت و آنفلوآنزا و نحوه ورود آن‌ها به بدن انسان‌ها و عملکرد‌ آن‌ها به مخاطبان ارائه شد.

لازم به ذکر است که این کارگاه با استقبال خیلی خوب دانش‌آموزان و والدین آن‌ها مواجه شد و بیش از 50 دانش‌آموز در این کارگاه شرکت کردند، دانش‌آموزان با شوق و علاقه به مباحث مطرح‌شده گوش دادند و سوالات خود را از سخنران گرامی و دانشمند کارگاه پرسیدند. این عضو محترم شورای علمی خانه علم نیز با صبر و حوصله به سوالات آن‌ها پاسخ دادند و سعی داشتند تا مفاهیم پیچیده این حوزه را به زبان ساده و مثال‌های قابل فهم توضیح دهند. همچنین در انتهای کارگاه نیز سه پروژه دانش‌آموزی در این حوزه تعریف شد که قرار است دانش‌آموزان بر روی آن‌ها کار کنند و طرح‌های برتر مورد تقدیر قرار گیرند.

تصاویری منتخب از این کارگاه در بخش زیر قابل مشاهده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها