تصویر نجومی روز ناسا: خوشه کهکشانی آبل 370 و دورتر از آن

امتیازدهی

توضیح: در این عکس واضح از تلسکوپ فضایی هابل، خوشه کهکشانی عظیم آبل 370 (Abell 370) در فاصله 4 میلیارد سال نوری از ما ثبت شده است. به نظر می‌رسد که این خوشه کهکشان‌ها فقط تحت سلطه دو کهکشان بیضوی غول‌پیکر و پر از کمان‌های کم‌نور هستند.

در حقیقت، کمان‌های آبی کم‌نورتر و پراکنده‌تر، همراه با قوس اژدها مانند مهیج در زیر و سمت چپ مرکز، تصاویری از کهکشان‌هایی هستند که بسیار دورتر از آبل 370 قرار دارند. نور این اجرام که در فاصله تقریباً دو برابر دورتر قرار دارند، به‌وسیله جرم گرانشی خوشه کهکشانی آبل 370 ، که عمدتاً توسط سیطره ماده تاریک نامرئی است، بزرگنمایی‌شده و منحرف می‌شود. این اثر که نمایی وسوسه انگیز از کهکشان‌ها در کیهان اولیه ارائه می‌دهد، به عنوان همگرایی گرانشی (gravitational lensing) شناخته می‌شود. همگرایی گرانشی به عنوان نتیجه فضا-زمان تاب‌خورده، تقریباً یک قرن پیش توسط اینشتین پیش‌بینی شد.

بسیار دورتر از ستاره پره‌دار راه شیری در پایین سمت راست، آبل 370 به سمت صورت فلکی نهنگ (Cetus)، یا هیولای دریایی دیده می‌شود. این آخرین خوشه از شش خوشه کهکشانی بود که در پروژه میدان‌های مرزی (Frontier Fields project) تصویربرداری شد.

منبع: ناسا

Galaxy Cluster Abell 370 and Beyond

2023 September 12

Image Credit: NASA, ESA, Jennifer Lotz and the HFF Team (STScI)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها