تصویر نجومی روز ناسا: ستاره دنباله‌دار نیشیمورا بزرگ خواهد شد

5/5 - (1 امتیاز)

توضیح: دنباله‌دار نیشیمورا (Comet Nishimura) در حال رشد است. به طور دقیق‌تر، دم‌های دنباله‌دار C/2023 P1 (نیشیمورا) با نزدیک‌شدن به خورشید در حال رشد هستند.

این دنباله‌دار که ماه گذشته کشف شد، در حال حاضر، با حرکت در درون مدار زمین، نزدیک به روشنایی چشم غیرمسلح است. این دنباله‌دار هفته آینده به نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین خواهد رسید، اما هفته بعد از آن – در 17 سپتامبر – به نزدیک‌ترین فاصله به خورشید خواهد رسید.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که یخ و غبار ناشی از آخرین بازدید دنباله‌دار نیشیمورا از منظومه شمسیِ داخلی، ممکن است باعث ایجاد بارش شهابی سیگما هیدریدز (Sigma Hydrids) شده باشد که همه ساله در دسامبر به اوج خود می‌رسد. اگر چنین باشد، پس این بارش شهابی ممکن است فعال‌تر شود چرا که با بقایای جدیدی از دنباله‌دار تغذیه خواهد شد.

در اینجا، تصویر دنباله‌دار نیشیمورا که چهار شب پیش از اج‌وود، نیومکزیکو، ایالات‌متحده گرفته شد نمایش داده شده است که یک دم بلند یونی را نشان می‌دهد که در اثر برهم‌کنش با باد خورشید شکل یافته است.

برای چند صبح آینده، این دنباله‌دار را در نزدیکی افق شرقی خود، درست قبل از طلوع خورشید جستجو کنید، اما در هفته آینده با روشن‌تر شدن گیسو و رشد بیشتر دنباله آن، در نزدیکی افق غربی خود درست پس از غروب دیده خواهد شد.

منبع: ناسا

Comet Nishimura Grows

2023 September 9

Credit & Copyright: Peter Kennett

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها