آیا می‌توان از آب جویبارها نوشید؟

5/5 - (1 امتیاز)

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که …

  • آیا می‌توان از آب یک جویبار نوشید؟
  • چه نوع آلاینده‌هایی را می‌توان در آب جاری در طبیعت یافت؟
  • چگونه آب را تصفیه می‌کنند؟

آیا تا به حال تجربه‌ یک پیاده‌روی خوب در جنگل را داشته‌اید؟ قدم زدن در مسیری در جنگل یا پارک، گوش دادن به صدای پرندگان و بادی که برگ‌ها را روی درختان تکان می‌دهد، می‌تواند فرح‌بخش باشد .

پیاده‌روی، به خصوص در گرمای تابستان، قطعاً شما را تشنه می‌کند. اگر تا به حال در نزدیکی یک جویبار زیبا قدم زده باشید، ممکن است وسوسه شده باشید که از آب آن بنوشید. از این گذشته، آب آن هم اغلب شفاف به نظر می‌رسد. پس مطمئناً نوشیدن آن بی‌خطر است، درست است؟

هنگامی که در جنگل هستید، هیدراته ماندن – رساندن آب کافی به سلول‌های بدن – در طول مسیرها مهم است. برای یک پیاده‌روی کوتاه به راحتی می‌توانید چندین بطری آب با خود ببرید اما اگر چند روز در حال پیاده‌روی باشید، باید یاد بگیرید که چگونه آب را در طبیعت بیابید. بجز حالتی که در صحرا پیاده‌روی می‌کنید، احتمالاً با منابع آب زیادی در طبیعت از جمله برکه‌ها، جویبارها، نهرها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها برخورد خواهید کرد. اما آیا این آب‌ها قابل شرب هستند؟

مهم نیست که چقدر تمیز و شفاف به نظر می‌رسند، متأسفانه، بیش‌تر منابع آب در طبیعت، لزوماً بدون تصفیه، برای نوشیدن بی‌خطر نیستند. منابع آب در طبیعت اغلب حاوی ریزاندامگان‌های مضر مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها هستند.

اگر آن‌ها خورده شوند، این آلاینده‌ها می‌توانند باعث بیماری‌های مختلف گوارشی شوند. علائم شایع بیماری‌های منتقله از طریق آب شامل حالت تهوع، گرفتگی عضلات و اسهال است.

از آن‌جایی که بیماری‌های ناشی از آب می‌توانند بسیار جدی باشند، بهتر است آب تصفیه‌نشده از رودخانه را ننوشید. ساده‌ترین و موثرترین راه تصفیه‌ی آب، جوشاندن آن است. کارشناسان توصیه می‌کنند که یک ظرف آب را به مدت پنج تا ده دقیقه بجوشانید تا اطمینان حاصل شود که همه ریزاندامگان‌های مضر آن از بین می‌روند.

اگر نمی‌توانید آتش برای جوشاندن آب روشن کنید، می‌توانید به جای آن از تصفیه‌کننده‌های شیمیایی استفاده کنید. انواع مختلفی از تصفیه‌کننده‌های شیمیایی در بازار موجود است و به فروش می‌رسد. این موارد شامل قرص‌های ید، کلر، پرمنگنات پتاسیم یا هالازون هستند.

هم‌چنین می‌توانید دستگاه‌های تصفیه‌ی آب را خریداری کنید که حاوی ترکیبی از تصفیه‌کننده‌های شیمیایی و فیلتر آب هستند. این دستگاه‌ها از نظر کارایی بسیار متفاوت هستند، بنابراین مطمئن شوید که محدودیت‌های دستگاه انتخابی خود را قبل از استفاده از آن در طبیعت می‌دانید.

اگر برای یک سفر طولانی به طبیعت می‌روید، حتماً از قبل با یک متخصص محیط‌زیست صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای یافتن و تصفیه‌ی آب در طبیعت آماده هستید. پس در نتیجه از آب تصفیه نشده‌ی یک جویبار، صرف نظر از این‌که چقدر شفاف یا تمیز به نظر می‌رسد، هرگز ننوشید چرا که ارزش ریسک‌کردن ندارد.

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

منبع اصلی مطلب: wonderopolis.org

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها