• خانه
  • |
  • علمخانه
  • |
  • آیا ویروس‌های باستانی در یخچال‌های طبیعی به دام افتاده‌اند؟

آیا ویروس‌های باستانی در یخچال‌های طبیعی به دام افتاده‌اند؟

5/5 - (1 امتیاز)
آیا ویروس‌های باستانی در یخچال‌های طبیعی به دام افتاده‌اند؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که …

  • آیا ویروس‌های باستانی در یخچال‌های طبیعی به دام افتاده‌اند؟
  • دانشمندان چه چیزهایی را می‌توانند از میکروب‌های باستانی بیاموزند؟
  • آیا می‌توانیم از ذوب شدن یخچال‌ها جلوگیری کنیم؟
تصویری از یک یخچال طبیعی

آیا تا به حال یک یخچال طبیعی دیده‌اید؟ اگر ندیده‌اید و دوست دارید سریع اقدام کنید! همان‌طور که بسیاری از دوستان ما می‌دانند، یخچال‌های طبیعی جهان در حال ذوب شدن و نابودی هستند. هر سال با جدا شدن و شناور شدن کوه‌های یخ، از اندازه‌ی آن‌ها کاسته می‌شود.

یخچال طبیعی

با این حال، کوه‌های یخ تنها چیزهایی نیستند که از ذوب شدن یخچال‌های طبیعی آزاد می‌شوند. این صفحات غول پیکر یخی هم‌چنین ویروس‌ها و باکتری‌های بسیار قدیمی را در خود جای می‌دهند که با ذوب شدن یخ، برخی از آن‌ها ممکن است بیدار شوند.

در سال 2015، دانشمندان نمونه‌هایی از یخ را از یخچالی 15000 ساله در تبت برداشتند. آن‌ها امیدوار بودند که در مورد تاریخچه‌ی زندگی در منطقه اطلاعات بیش‌تری کسب کنند. نتیجه چه بود؟ دانشمندان 28 نوع ویروس جدید را که در یخ منجمد شده بودند، پیدا کردند.

ساختار یک ویروس

کارشناسان فکر می‌کنند می‌توانند از این ویروس‌های قدیمی چیزهای زیادی بیاموزند. آن‌ها امیدوارند که دریابند چگونه میکروب‌ها زنده می‌مانند. این ممکن است به افراد آینده کمک کند زیرا ویروس‌های جدید در آب و هوای متغیر زمین ظاهر می‌شوند .

با این حال، دیگران نگران گونه‌هایی هستند که با ذوب شدن یخ رها شده‌اند. آیا این ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند باعث بیماری در انسان شوند؟ هنوز به نظر می‌رسد ویروس‌های یافت‌شده در یخچال‌های طبیعی تبت فقط آمیب‌ها را آلوده می‌کنند‌. آن‌ها ممکن است تهدیدی برای مردم نداشته باشند، اما ذوب شدن یخ در سایر نقاط جهان ممکن است داستان متفاوتی باشد.

در سال 2016، بخش‌هایی از سیبری شاهد موج گرما بود. دماهای بالاتر باعث ذوب شدن یخ‌های دائمی منطقه شد. این لایه‌ای از خاک است که به طور معمول در تمام طول سال یخ زده می‌ماند. با گرم شدن زمین، باکتری‌ها فرار کردند. این امر باعث شیوع گسترده‌ی سیاه زخم در منطقه شد.

این تنها موردی نیست که میکروب‌های ذوب شده باعث ایجاد مشکل می‌شوند. در سال 2017، معلمی در آلاسکا از یک سفر باستان‌شناسی به دلیل عفونت پوستی به خانه آمد. او به پزشکش مراجعه کرد. در آن زمان بود که او متوجه شد که عفونت احتمالاً ناشی از باکتری‌های لاشه‌های آب‌شده‌ی فوک‌هایی است که در این سفر از آن استفاده می‌کرد. این باکتری سال‌ها قبل از آلوده کردن او در یخ‌های دائمی منجمد و مهر و موم شده بود.

مردم چقدر باید نگران فرار ویروس‌ها و باکتری‌ها از ذوب شدن یخ باشند؟ بیش‌تر کارشناسان هنوز زنگ خطر را به صدا در نیاورده‌اند. در عوض، دانشمندان بیش‌تر نگران از دست‌رفتن فرصت‌های کسب اطلاعات از این میکروب‌ها با ذوب شدن یخ‌ها هستند. آن‌ها نگران هستند که بسیاری از میکروب‌ها در اثر زمان از بین بروند.

آیا امیدی برای نجات یخچال‌های طبیعی جهان وجود دارد؟

اکثر کارشناسان می گویند نه! سیاره‌ی ما در حال حاضر بیش از حد گرم شده است. با این حال، هنوز زمان برای متوقف‌کردن بسیاری دیگر از اثرات جدی تغییرات آب و هوایی وجود دارد.

  • آیا رویای این را دارید که روزی میکروب‌ها را زیر میکروسکوپ مطالعه کنید؟
  • دوست دارید چه اجسام دیگری را زیر میکروسکوپ ببینید؟
  • بسیاری از کارشناسان فکر می‌کنند که یخچال‌های طبیعی زمین در قرن بیست و یکم ذوب می‌شوند. این چگونه می‌تواند زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد؟ آیا مردم می‌توانند کاری برای کمک انجام دهند؟

لطفاً ایده‌ها و نظرات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع اصلی پژوهش: wonderopolis.org

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها