آیا هوش مصنوعی جایگزین مشاغل انسانی خواهد شد؟

5/5 - (2 امتیاز)
آیا هوش مصنوعی جایگزین مشاغل انسانی خواهد شد؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که …

  • هوش مصنوعی (artificial intelligence) چیست؟
  • هوش مصنوعی چه تأثیری بر شغل انسان خواهد داشت؟
  • فناوری چگونه مشاغل جدیدی ایجاد کرده است؟
جایگزین شدن هوش مصنوعی به جای انسان

وقتی بزرگ‌تر شدید، آرزو دارید چه کاری انجام دهید؟ آیا زندگی در اعماق دریا را به عنوان زیست‌شناس دریایی مطالعه خواهید کرد؟ البته شاید شما کسب و کار خودتان را راه بیاندازید. برخی از بچه‌ها حتی ممکن است آرزو کنند تا بزرگ شوند و فقط بستنی بخورند و نه غذاهایی که والدین تهیه می‌کنند! یا شاید شغلی داشته باشید که هنوز وجود ندارد.

بله، این آخری ممکن است! انواع جدیدی از شغل‌ها همیشه در حال ظهور هستند. در گذشته، مشاغل جدید در زمان انقلاب‌های بزرگ به وجود آمده است که اغلب به دلیل فناوری‌های جدید رخ می‌دهد. یک مثال از این تغییرات، انقلاب صنعتی است. امروزه یکی از فناوری‌هایی که می‌تواند شغل‌ها را تغییر دهد، هوش مصنوعی (AI) است.

هوش مصنوعی چیست؟

وقتی برخی از مردم عبارت “هوش مصنوعی” را می‌شنوند، ربات‌هایی را تصور می‌کنند که جهان را تحت کنترل خود درآورده و تسخیر کرده‌اند. با این حال، فعلاً این فناوری به این شکل نیست. اولین کسی که در مورد هوش مصنوعی صحبت کرد، ریاضیدان آلن تورینگ بود. او آن را به عنوان یک فناوری توصیف کرد که می‌تواند مانند یک انسان فکر و استدلال کند.

هوش مصنوعی شامل هر ماشینی می‌شود که به اطلاعات به همان روشی که یک انسان واکنش نشان می‌دهد، پاسخ دهد. فناوری هوش مصنوعی می‌تواند برای تصمیم‌گیری، قضاوت کند و یا می‌تواند ابعاد مختلف و بخش‌های زیادی از یک مسئله را بررسی کند. شاید مهم‌ترین نکته این است که می‌تواند یاد بگیرد. این بدان معناست که فناوری هوش مصنوعی می‌تواند اقدامات خود را بر اساس بازخوردهای دریافت شده از محیط اطراف خود، تغییر دهد.

آیا شما از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کنید؟ یکی از مثال‌های رایج هوش مصنوعی که امروزه رایج است، بلندگوهای هوشمند است. در واقع، بسیاری از دستگاه‌های هوشمند خانگی از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، اما بسیاری از مردم بیش‌تر علاقه‌مند به یادگیری این هستند که هوش مصنوعی چگونه بر زندگی بیرون از خانه تأثیر بگذارد.

 

هوش مصنوعی چگونه بر مشاغل و محل کار تأثیر خواهد گذاشت؟

این سوالی است که کارشناسان هنوز در تلاش برای پاسخ به آن هستند. برخی از پیش‌بینی‌های آن‌ها برای بسیاری از مردم ترسناک به نظر می‌رسد. به عنوان مثال، برخی از مردم معتقدند فناوری هوش مصنوعی می‌تواند تمامی مشاغل انسانی را در ۱۲۰ سال آینده خودکار کند.

خودکارسازی (اتوماسیون یا automation) مشاغل چه معنایی برای مردم خواهد داشت؟ برای بسیاری، این به معنای حرکت به سمت انواع دیگری از مشاغل جدید است. برای برخی دیگر، این می‌تواند به معنای دشواری در یافتن شغل باشد. برخی از صنایع که با هوش صمنوعی بیش‌تر در معرض خطر کمبود شغل قرار می‌گیرند شامل: تولید کارخانه‌ای، کار دفتری و منشی‌گری، خدمات و حمل و نقل هستند.

با این حال، همه‌ی کارشناسان موافق نیستند که چنین اتفاقی رخ می‌دهد. در واقع، برخی معتقدند که هوش مصنوعی نتیجه معکوس خواهد داشت. آن‌‌ها می‌گویند که هوش مصنوعی مشاغل بیشتری نسبت به آنچه جایگزین می‌کند، ایجاد خواهد کرد. برای جاانداختن از این موضوع، آن‌ها به سابقه‌ی طولانی فناوری در ایجاد شغل اشاره می‌کنند.

با همه این اوصاف، اتفاق مشابهی در چند دهه گذشته رخ داده است. یعنی چه؟ اینترنت، بله اینترنت!

بسیاری از مشاغل امروزی قبل از اینترنت وجود نداشتند. به تمام افرادی که در شرکت‌های بزرگی چون گوگل، آمازون و فیسبوک کار می‌کنند فکر کنید. هیچ یک از این شرکت‌ها بدون وجود اینترنت ممکن نبودند. همان‌طور که می‌بینید، مردم، اغلب قادر به پیش‌بینی مشاغل جدیدی که فناوری ممکن است به ایجاد آن‌ها منجر شود، نیستند.

بهترین راه برای موفقیت در آینده‌ای که از آن اتوماسیون هوش مصنوعی است، چیست؟ همان‌طور که در مورد اکثر مشاغل امروزی صدق می‌کند، مهم این است که همیشه به یادگیری ادامه دهید. یادگیرندگان مادام‌العمر اغلب بیشتر احتمال دارد که از پیشرفت‌های فناوری جلوتر بمانند (و موفق باشند).

آیا هوش مصنوعی تاثیری مشابه اینترنت خواهد داشت؟ چه شرکت‌ها و مشاغل جدیدی ممکن است به واسطه‌ی این فناوری، ظهور کنند؟ یا به‌عکس، آیا آینده‌ای را می‌بینید که در آن انسان‌ها دیگر شغلی نداشته باشند؟

در هر دو حالت، در دنیای اتوماتیک به ذهن‌های خلاق نیاز خواهد بود و

 یکی از آن‌ها می‌تواند شما باشید!

ما منتظر نظرات شما هستیم.

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

منبع اصلی مطلب: wonderopolis.org

منبع ویدئو: youtube.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها