زنجیره بلوکی (blockchain) چیست؟

امتیازدهی

زنجیره بلوکی (blockchain) چیست؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که …

  • زنجیره بلوکی چیست؟
  • یک زنجیره بلوکی چه نوع داده‌هایی را می‌تواند ذخیره کند؟
  • چگونه از فناوری زنجیره بلوکی استفاده می‌شود؟

آیا تا به حال نام بیت‌کوین (Bitcoin) را شنیده‌اید‌؟ بیت‌کوین یک ارز دیجیتال (پول الکترونیکی) است. ساتوشی ناکاموتوی مرموز آن را در سال 2009 ایجاد کرد. امروزه بسیاری از مردم از بیت‌کوین استفاده می‌کنند و زنجیره بلوکی برای بسیاری از افراد، جدید به نظر می‌رسد، اما در واقع از سال 1991 وجود داشته است. دو محقق به نام‌های استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا این فناوری را ارائه کردند. آن‌ها به دنبال راه ایمن‌تری برای ثبت زمان اسناد بودند. بالاخره در سال 2009 بود که زنجیره بلوکی به دلیل استفاده از آن در بیت‌کوین بیش‌تر شناخته شد.

بیت‌کوین
زنجیره بلوکی چیست؟

برای شروع، زنجیره‌‌ای از بلوک‌ها را تصور کنید. هر بلوک، داده‌ها را در خود ذخیره می‌کند. که این داد‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها باشد، مانند مقدار بیت‌کوین معامله شده برای یک کالا. بلوک‌ها هم‌چنین هَش را نگه می‌دارند که یک کد منحصر به فرد برای هر بلوک است و هر بلوک، همچنین، هش بلوک قبل از خود را نیز ذخیره می‌کند.

یک نمونه هش:

0x7a1b3f5e4d2c6a7f8b9e0c3a5b6d9f8e1a2b5c8f3e6d9a8b7c6d5e4f3c2a1b

تغییر اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوکی بسیار دشوار است؛ به این دلیل که این اطلاعات در شبکه‌ای از رایانه‌ها به نام گره‌ها به اشتراک گذاشته شده است. تغییر داده‌ها در هر بلوک نیاز به تایید تمامی گره‌ها دارد که این می‌تواند تقریباً غیرممکن باشد، زیرا ممکن است هزاران گره در یک زنجیره‌ی بلوکی به هم مرتبط باشند.

مردم چگونه می‌توانند از زنجیره‌ بلوکی استفاده کنند؟

بازی‌های رایانه‌ای یکی از حوزه‌هایی است که این فناوری را پذیرفته است. در بسیاری از موارد، بازی‌های زنجیره‌ بلوکی از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند که بازیکنان می‌توانند آن‌ها را کسب نموده و در بازی خرج کنند.

بسیاری بر این باورند که روزی بازیکنان از زنجیره‌ بلوکی در مقیاس بزرگ‌تری استفاده خواهند کرد؛ آن‌ها انتظار دارند بازی‌های بیش‌تری از آن برای ذخیره‌ی داده‌ها استفاده کنند. هم‌چنین می‌توان با ایمن نگه داشتن نام کاربری و رمز عبور به جلوگیری از تقلب نیز کمک کند.

برخی نیز معتقدند که حتی می‌توان اسناد دولتی مانند گواهینامه‌ی رانندگی و گواهی ازدواج را ذخیره کرد. مردم هم‌چنین در تلاش هستند تا از زنجیره‌ بلوکی برای ذخیره‌ی اطلاعات رای‌گیری استفاده کنند. این موضوع می‌تواند به افراد کمک کند تا داده‌های شخصی خود و نحوه‌ی اشتراک‌گذاری آنلاین آن‌ها را در آینده کنترل کنند.

  • شما با فناوری زنجیره‌ بلوکی چه می‌کنید؟
  • آیا به مردم کمک می‌کنید از داده‌های خود محافظت کنند؟
  • شاید شما نحوه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات توسط دولت‌ها را تغییر دهید. برنامه‌ی بزرگ بعدی می‌تواند از سمت شما باشد!

 

لطفاً ایده‌ها و نظرات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

منبع اصلی مطلب: wonderopolis.org

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها