معمای بزرگ ریاضیات

5/5 - (2 امتیاز)

مستند «معمای بزرگ ریاضیات» (The Great Math Mystery) یک داستان کارآگاهی ریاضی است که توسط نووا (NOVA) و گروه متنوعی از بهترین ریاضیدانان، فیزیکدانان و مهندسان جهان تهیه شده است. این مستند به بررسی قدرت شگفت‌انگیز ریاضی در طول قرون می‌پردازد. آیا ریاضیات توسط انسان اختراع شده است، یا ریاضی زبان جهان است؟

این مستند نشان می‌دهد که چگونه ریاضیات در همه جا در طبیعت و الگوهای جهان ما، از مارپیچ مرکز گل آفتابگردان، تا صدف ناتیلوس یا چرخش یک کهکشان، وجود دارد. رمز و راز مدارهای بیضوی سیارات و موج‌های الکترومغناطیسی که در اولین انتقالات رادیویی بی‌سیم استفاده شده است، توسط ریاضیات آشکار می‌شود. ریاضیات، پیش‌بینی کشف ذره بوزون هیگز و فرود موفق مریخ‌نوردها بر روی سیاره مریخ را امکان‌پذیر ساخته است.

«معمای بزرگ ریاضیات» از قدرت شگفت‌انگیز ریاضیات که در تاریخ جاری است، از زمان فیثاغورث، گالیله، سر آیزاک نیوتن، تا عصر آلبرت اینشتین و بسیاری دیگر پرده برمی‌دارد.

ماریو لیویو (Mario Livio)، یک کیهان‌شناس و نویسنده معروف که با تلسکوپ فضایی هابل همکاری مى‌کند، زمان زیادی را صرف پاسخ به این سؤال کرده است و دقت عجیب و غریب ریاضیات در فاش کردن اسرار جهان را مى‌بیند، به نحوی که به نظرش مى‌رسد ریاضیات جزئى از طبیعت باشد، نه ساخته انسان!

این مستند در سال 2015 منتشر شده و به علاقمندان علم فرصت مى‌دهد تا با قدرت شگفت‌آور ریاضیات در طول سده‌ها آشنا شوند. لازم به ذکر است که پخش این مستند، تأثیر بزرگی بر جامعه علمی بر جای گذاشته است.

معمای بزرگ ریاضیات، ریاضی را از فیثاغورث تا اینشتین و فراتر از آن در میان دامنه وسیعی از دانشمندان، فیزیکدانان و مهندسان دنبال می‌کند. همه این‌ها منجر به یک معمای نهایی می‌شود: آیا ریاضیات اختراع انسان است یا کشف زبان کیهان؟

در این اکران «سینمای علم» به تماشای فیلم مستند «معمای بزرگ ریاضیات» خواهیم نشست. از همه اعضای محترم دانشگاه، بویژه دانشجویان عزیز دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، دعوت می‌شود در این اکران حضور داشته باشند.

دانشجویان سایر دانشگاه‌های استان و نیز دانش‌آموزان عزیز زنجانی نیز می‌توانند با تهیه بلیط در بخش «پیشخوان خدمات» وبسایت خانه علم، در این اکران حضور داشته باشند.

تاریخ اکران: چهارشنبه 10 آبان ۱۴۰۲

مکان: سالن آمفی‌تئاتر خانه علم

زمان اکران: ساعت 16:۰۰ 

صفحه فیلم در IMDb

نقدی بر فیلم

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها