بخش‌ها و فعالیت‌های خانه علم

در این بخش به معرفی فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف خانه علم دانشگاه علوم پایه زنجان شامل نمایشگاه‌ شگفتی‌های علم، اتاق تاریک، اتاق تفکر پرداخته می‌شود. در خانه علم فعالیت‌هایی مانند کلاس‌های آموزشی موضوعی برای دانش‌آموزان پایه‌های مختلف مانند کلاس‌های ریاضی، فیزیک، شیمی به همراه دوره‌های نجوم برای آشنایی عملی با رصد اجرام آسمانی وجود دارد. همچنین مسابقات مختلفی برای انگیزه‌بخشی به دانش‌آموزان برگزار می‌‌شود که یکی از آن‌ها مسابقات A-لیمپیاد در رشته ریاضی بوده است. این مرکز هر ساله میزبان مدرسه ریاضی برای دانشجویان سال آخر کارشناسی با همکاری و هماهنگی دانشکده ریاضی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با برخی از برجسته‌ترین مدرسین رشته ریاضی در دانشگاه‌های سراسر کشور در محل خانه علم است. در زیر با کلیک روی هر قسمت با فعالیت‌ها و بخش‌های خانه علم بیشتر آشنا شوید.

برگزاری کلاس های آموزشی موضوعی برای دانش آموزان

برگزاری کلاس های آموزشی برای دانش آموزان

در طی چند سال گذشته، خانه علم دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با هدف علاقه‌مند‌سازی دانش‌آموزان به علوم پایه و تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی موضوعی در رشته‌های مختلف علوم پایه کرده است. بیشترین کلاس‌های برگذارشده در این راستا کلاس‌های آموزشی ریاضی بوده است که در آن از روش‌های نوین برای تدریس مفاهیم ریاضی بهره گرفته می‌شود. مدرسین این کلاس‌ها از بهترین و مجربترین دبیران زنجان انتخاب می‌شوند. هم اکنون این کلاس‌ها در تمامی مقاطع ابتدایی، دوره متوسطه اول و دوم در حال برگزاری است. با توجه به تجربه موفق گروه ریاضی خانه علم دانشگاه در برگزاری این کلاس‌ها، خانه علم در نظر دارد که در تمامی رشته‌های علوم پایه چنین کلاس‌هایی را از سال تحصیلی ۱۴۰۲ـ۱۴۰۱ آغاز نماید و در این راه با شناسایی و دعوت به همکاری دبیران دلسوز و مجرب در هر رشته، بهترین و پربازده‌ترین کلاس‌ها را برگزار کند.

خواندن کمتر مشاهده

برگزاری مسابقات بین‌المللی A-لیمپیاد در رشته ریاضی

ایلیمپیاد

گروه ریاضی خانه علم با هماهنگی خانه ریاضیات استان اصفهان، هر سال در شهر زنجان هم‌زمان با سایر شهر‌های کشور مسابقات بین‌المللی A-لیمپاد را در سطح متوسطه دوم برگزار می‌کند. مسابقه A-لیمپیاد در بیش از 90 مدرسه در هلند و مدارس بیش از 15 کشور دنیا به مرکزیت موسسه تحقیقاتی فرودنتال دانشگاه اوترخت کشور هلند به صورت دو مرحله‌ای برگزار می‌شود. در پی تفاهمنامه همکاری آن موسسه با خانه ریاضیات اصفهان، چند سالی است که مرحله اول این مسابقه با همکاری خانه‌های ریاضیات و خانه‌های علم در بیشتر شهرهای ایران هم‌زمان برگزار می‌شود. در این مسابقه، دانش‌آموزان به صورت گروهی بایستی صورت دقیق یک مسئله بزرگ و واقعی را تفسیر کنند، راهکارهای مناسبی برای حل آن بیابند، نتایج به دست آمده را تحلیل کنند و نتایج نهایی را به شکل مناسبی ارایه دهند. در این رهگذر مهارت‌هایی چون خواندن موثر، تفکر پویا و خلاق، استفاده ازمدل‌سازی ریاضی مسایل، کارگروهی و نوشتن ساختار‌یافته و موثر در دانش‌آموزان رشد خواهد یافت. برای مرحله دوم این مسابقه در صورت به حد نصاب رسیدن امتیازها، یک یا دو تیم جهت اعزام به کشور هلند و شرکت در مرحله نهایی مسابقه انتخاب می‌شوند. این دانش‌آموزان ضمن درگیر شدن در یک مسابقه معتبر و مفید بین‌المللی، متناسب با امتیاز اخذ شده جوایزی از طرف آن موسسه دریافت خواهند نمود. در سال 97 دانش آموزان زنجانی پس از کسب بیشترین امتیاز در این مسابقات با حمایت خانه علم دانشگاه و ریاست دانشگاه به منظور قدردانی و تشویق به اردوی آموزشی-تفریحی بتا در بهشهر استان مازندران اعزام شدند. این دانش آموزان توانستند در این اردو در فضایی مفرح نیز موفق به کسب رتبه دوم گروهی شوند.

خواندن کمتر مشاهده

نمایشگاه شگفتی‌های علم

مدرسه فرزانگان در غرفه شیمی

از ویژگی‌های خانه علم به‌عنوان یک مرکز علمی-آموزشی-ترویجی آن است که بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف آن به گونه‌ای طراحی شده است که مفاهیم علمی شاخه‌های مختلف علوم پایه را با زبانی ساده (با انجام آزمایشات علمی جذاب یا استفاده از ابزارهای آموزشی ویژه) به مخاطب عرضه می‌کند. یکی از این بخش‌های خانه علم، «نمایشگاه شگفتی‌های علم» است که مخاطب آن دانش‌آموزان تمامی پایه‌های تحصیلی می‌باشد. در این مرکز تلاش می‌شود ضمن پرداختن به علوم پایه، کاربرد آن‌ها را در محیط پیرامون به شکل محسوسی برای مخاطبین هویدا سازیم. این معرفی به گونه‌ای انجام می‌شود که گویی فرد در حال تماشای یک تئاتر جذاب بوده، دچار شگفتی می‌شود و در انتهای آن با شمار زیادی از پرسش‌ها و پاسخ‌های برآمده از ذهن خود رو به رو می‌گردد. سوالاتی که روزها و شاید هفته و سال‌ها ذهن کنکاشگر او را درگیر نماید. بنابراین، در نمایشگاه شگفتی‌های خانه علم سعی بر این است که بازدیدکنندگان با آزادی فکری کامل با پرسش‌های پیش آمده از سوی خودشان رو به رو شده و با به‌کارگیری قدرت تفکر و خلاقیت خود، به پاسخ آن‌ها دست یابند. این روش نه‌ تنها علاقه‌مندی افراد تحت آموزش را به مسائل بنیادی علوم پایه افزایش می‌دهد، بلکه نحوه کنش ذهن او را به مسائل واقعی دنیای پیرامون از کسانی که صرفا به محفوظات بسنده کرده‌اند، متفاوت می‌سازد.

خواندن کمتر مشاهده

اتاق بازی‌های فکری

مدرسه فرزانگان در غرفه تفکر ۱

این بخش بر خلاف دیگر بخش های خانه علم در سکوت اجرا می شود، چرا که همه دانش‌آموزان حاضر در اتاق فکر، مشغول حل معماهایی در قالب بازی های فکری هستند. هر یک از بازی‌های اتاق تفکر متناسب با یکی از هوش‌های چندگانه گاردنر طراحی شده است و قرار است دانش آموزان در این بخش، این معماها را حل کنند.

خواندن کمتر مشاهده

اتاق تاریک

اتاق تاریک

این بخش نیز با دیگر بخش‌های خانه علم متفاوت است. در این بخش آزمایش‌های نوری جذابی را به دانش آموزان نمایش می‌دهیم و درباره‌ی دلیل علمی هر یک از آن ها گفت و گو می‌کنیم.

خواندن کمتر مشاهده

برگزاری مدرسه تابستانی ریاضی برای دانشجویان

برگزاری مدرسه‌های آموزشی چندروزه (2)

این مدرسه، سالانه در فصل تابستان به مدت ۲ هفته با همکاری و هماهنگی دانشکده ریاضی با برخی از برجسته‌ترین مدرسین رشته ریاضی در دانشگاه‌های سراسر کشور در محل خانه علم برگزار می‌شود. هدف از برگذاری این مدرسه تابستانی، آشنایی دانشجویان مقطع کارشناسی رشته ریاضی با خصوصیات ویژه دانشگاه علوم پایه زنجان، و نیز پرورش مهارت حل مسئله و کار تیمی در بین شرکت‌کنندگان است. در این مدرسه حدود ۴۰ نفر از دانشجویان سراسر کشور به ویژه از دانشگاه‌هایی چون دانشگاه تهران، امیرکبیر و صنعتی شریف شرکت دارند. در این 2 هفته، دانشجویان با مفاهیم نوین ریاضی و حل مسائل ریاضی آشنا می‌شوند.

خواندن کمتر مشاهده