یکی از وظایف عمده دانشگاه‌ها ارتقای سطح دانش و فرهنگ علمی جامعه پیرامون خود است. برای دستیابی به این هدف، دانشگاه باید در ارتباط مستمر و نزدیک با آحاد جامعه به‌ویژه نسل جوان  از قبیل دانش‌آموزان و دانشجویان بوده و در این راستا تعامل مناسبی داشته باشد.

با توجه به اینکه علوم پایه مبانی دانش و تفکر مورد نیاز جهت گسترش کاربردهای علم و فناوری را فراهم می‌آورد و همچنین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه‌ زنجان با هدف آموزش و پژوهش در شاخه‌های مختلف علوم پایه تأسیس شده است، موضوع ترویج و تشویق علوم پایه مابین آحاد جامعه و نسل جوان از جمله اهداف این دانشگاه به شمار می آید. خانه علم دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان جهت نیل به اهداف فوق الذکر به‌ویژه با هدف ارتقای سطح دانش و فرهنگ علمی استان زنجان و یکپارچه‌ کردن و سازمان‌دهی فعالیت‌های مورد نیاز توسط دانشگاه تأسیس شده است.

تصاویر خانه علم

تاریخچه خانه علم

با توجه به اهمیت و شکل‌گیری مرکزی علمی-آموزشی-ترویجی، در مهرماه سال ۱۳۹۶ مسئولین محترم دانشگاه و در راس آن‌ها ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر کریمی ساختمان مستقلی داخل محوطه دانشگاه علوم‌پایه برای شکل‌گیری چنین مرکزی اختصاص دادند. این مرکز خانه علم نامگذاری شد تا محیطی ایجاد شود که تمامی رشته‌های علوم پایه و ارتباطات بین آن‌ها را در بر گرفته باشد. لازم به ذکر است این ساختمان پیشتر با عنوان خانه ریاضیات شناخته می‌شد و محل فعالیت اساتید بزرگ و دبیران دلسوز ریاضی استان زنجان بود که کارهای بزرگ و ارزشمندی در راستای ترویج علوم ریاضی در سطح استان توسط این بزرگان انجام گرفته است.

حمایت مالی و معنوی ریاست محترم دانشگاه در کنار چابکی شورای علمی در تصمیم‌گیری و اجرای اهداف، باعث شده است که در این مدت کوتاهی که از عمر خانه علم می‌گذرد کارهای بزرگ و قابل توجهی در تمامی عرصه‌های علوم پایه اعم از ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم زمین، علوم زیستی و علوم کامپیوتر انجام گیرد.

 با تصمیم ریاست محترم دانشگاه مبنی بر گسترش سایر علوم پایه در کنار ریاضی، این ساختمان به خانه علم تغییر نام پیدا کرد و بنا شد که تصمیمات کلان و اهداف آن تحت نظارت شورایی تحت نام شورای علمی خانه علم اجرایی شود. اعضای این شورا اکثرا از میان اعضای هیأت علمی جوان دانشگاه برگزیده شدند تا این شورا از چابکی لازم برای اجرایی کردن اهداف مدنظر این خانه برخوردار باشد. معیار انتخاب اعضا توسط ریاست محترم دانشگاه بر پایه خلاقیت، ایده‌پردازی و نوآوری در ارائه طرح‌های آموزشی-علمی نوین و در برگیرنده تمامی تخصص‌های مرتبط به حوزه دانش‌های بنیادی بوده است. بلافاصله پس از تشکیل خانه علم دانشگاه در تاریخ  آبان ماه ۱۳۹۶، شورای علمی خانه علم اقدام به تشکیل شش کارگروه علمی متناسب با تمامی رشته‌های موجود در دانشگاه نمود.

اهداف

ایجاد انگیزه‌، علاقه‌مندی خانه علم

ایجاد انگیزه‌ و علاقه‌مندی به علوم پایه و تفکر در مباحث علوم پایه

انگیزه خانه علم برقراری ارتباط میان دانشگاه و جامعه

برقراری ارتباط میان دانشگاه و جامعه از طریق ارائه مطالب و نتایج علمی به زبان ساده برای عموم

جهت‌دهی، رشد و پرورش استعدادها برای جذب در رشته‌های علوم پایه

بررسی و پژوهش درباره مسائل و مشکلات عمومی

بررسی و پژوهش درباره مسائل و مشکلات عمومی، آموزشی و فرهنگی رشته‌های علوم پایه و ارایه راهکارهای مناسب