اسرار نهان در دی‌ان‌ای ما

5/5 - (2 امتیاز)

شرکت‌های آزمایش DNA چه چیزی را می‌توانند در مورد اصل و نسب و سلامت ما نشان دهند و با چه ریسکی؟

حدود 30 میلیون نفر DNA خود را برای تجزیه و تحلیل به شرکت‌هایی مانند 23andMe و AncestryDNA فرستاده‌اند، به این امید که سرنخ‌هایی از ریشه‌های خانواده خود و پیش‌بینی سلامت آینده خود به دست آورند. برخی از کاربران، اعضای خانواده خود را پیدا کرده‌اند و خطرات ژنتیکی پنهان خود را کشف کرده‌اند. اما وقتی نمونه در دست شرکت‌های آزمایش‌کننده قرار می‌گیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها به چه چیزی نگاه می‌کنند و نتایج آنها چقدر دقیق است؟

NOVA به بررسی قدرت این اطلاعات و پیامدهای ناخواسته‌ای می پردازد که می‌تواند از اشتراک‌گذاری داده‌های ما با این پایگاه‌های داده آنلاین در حال رشد سریع، ناشی شود. نتایج DNA که تخمین‌هایی از خطرات سلامتی ارائه می‌دهند می‌توانند گمراه‌کننده باشند و همچنین، کشف اسرار خانوادگی پنهانی می‌تواند، روابط خانوادگی را از هم بپاشد.

در عین حال، مجریان قانون به طور فزاینده‌ای به وب‌سایت اشتراک‌گذاری DNA GEDmatch به عنوان ابزاری فوق‌العاده قدرتمند برای کشف جرایم حل‌نشده روی می‌آورند، همانطور که با دستگیری قاتل بدنام گلدن استیت در کالیفرنیا پس از 42 سال آزادی در سال 2018 این توانایی نشان داده شد. خطرها و نویدهای آزمایش DNA چیست؟

منبع: kpbs.org

نویسنده: Jennifer Robinson

این هفته در «سینمای علم» به تماشای مستند «اسرار نهان در ای‌ان‌ای ما» از اپیزودهای مجموعه مستند سریالی NOVA خواهیم نشست. از همه اعضای محترم دانشگاه، بویژه دانشجویان عزیز، دعوت می‌شود در این اکران حضور داشته باشند.

تاریخ اکران: چهارشنبه 14 تیرماه 1402

مکان: سالن آمفی‌تناتر خانه علم

زمان: ساعت 20:30 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها