درون ذهن اینشتین

4.8/5 - (9 امتیاز)

“درون ذهن اینشتین” یک مستند از NOVA PBS است که داستان زیباترین و قدرتمندترین نظریه در علم، یعنی نسبیت عام آلبرت اینشتین را روایت می‌کند. اینشتین در کودکی به ندرت صحبت می‌کرد. در ریاضی و علوم خوب بود، اما در سایر زمینه‌ها دانش‌آموز بی‌تفاوتی بود. با همه این اوصاف، اینشتین یک ویژگی منحصر به فرد داشت: وی فردی با قدرت تخیل بی‌نظیر بود، او قادر به انجام آزمایشات ذهنی بود! او در ذهن خود نظریات خود را در مورد جاذبه، فضا و زمان تجسم می‌کرد و مورد آزمایش قرار می‌داد.

این فیلم ما را درون سر اینشتین می‌برد تا ببینیم چگونه ایده او تکامل یافت. فیلم، یک سفر تصویری جادویی است که در ذهن جوان اینشتین شروع می‌شود، با آزمایشات ذهنی وی دنبال می‌شود که به او بینش شگفت‌انگیز درباره جهان فیزیکی داد و در نهایت به فیزیک مدرن می‌رسد. این مستند توسط شرکت Windfall Films Ltd تولید و توسط Jamie Lochhead کارگردانی و نوشته شده است. اولین بار در 14 دسامبر 2015 در صدمین سال ارائه نظریه نسبیت در BBC Four پخش شد.

این مستند آزمایشات ذهنی را که الهام بخش نظریه اینشتین درباره طبیعت واقعیت بود، بازسازی می‌کند. از جرقه اولیه یک ایده تا کشف جهان در حال انبساط، بیگ‌بنگ، سیاهچاله‌ها و انرژی تاریک، این مستند جهان‌بینی حاصل و دستاوردهای عمیق “نظریه کامل” را پیش چشم بیننده می‌گشاید.

در این اکران «سینمای علم» به تماشای فیلم مستند «درون ذهن اینشتین» ساخته Jamie Lochhead خواهیم نشست. از همه اعضای محترم دانشگاه، بویژه دانشجویان عزیز، دعوت می‌شود در این اکران حضور داشته باشند.

دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و نیز دانش‌آموزان عزیز زنجانی نیز می‌توانند با تهیه بلیط در بخش «پیشخوان خدمات» وبسایت خانه علم، در این اکران حضور داشته باشند.

تاریخ اکران: چهارشنبه 25 مرداد 1402

مکان: سالن آمفی‌تناتر خانه علم

زمان: ساعت 18:00 

صفحه فیلم در IMDb

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها