ماه‌کمان چقدر کم‌یاب است؟

امتیازدهی
یک ماه‌کمان – منبع: wonderopolis.org

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که

  • ماه‌کمان چقدر کم‌یاب است؟
  • چه چیزی باعث یک ماه‌کمان می‌شود؟
  • ماه‌کمان در چه زمانی از ماه رایج‌تر است؟

وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید و از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید، امیدوارید که چه چیزی را ببینید؟ اگر شما هم مثل اکثر بچه‌ها باشید، احتمالا امیدوار هستید که خورشید را ببینید که می‌تابد و هوا را گرم می‌کند تا شما بتوانید بیرون بروید و بازی کنید و از آفتاب لذت ببرید. با این حال، برخی از صبح‌ها با ابر و باران مواجه می‌شوید. در حالی که باران ممکن است مانع از بازی کردن شما در بیرون شود، اگر خورشید بعد از باران بیرون بیاید، این احتمال وجود دارد که یک پدیده‌ی طبیعی زیبا را ببینید.

آیا می‌توانید حدس بزنید ما در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ البته که رنگین‌کمان !

یک رنگین‌کمان – منبع: unsplash.com

یک رنگین کمان درخشان مانند پاداشی برای عبور از باران بوده است. هنگامی که نور خورشید از توده‌ای از قطرات آبی که هنوز در هوا معلق هستند عبور می‌کند، این قطرات مانند منشور عمل می‌کنند و نور خورشید را در طیف مرئی که به عنوان رنگین‌کمان می‌بینیم، پراکنده می‌کنند.

زمانی‌که خورشید غروب می‌کند، شانس ما برای دیدن یک رنگین‌کمان نیز کاهش می‌یابد، درست است؟ شاید هم نه!

هرچند که کمیابند، اما رنگین‌کمان‌های تولید شده توسط مهتاب – که به عنوان رنگین‌کمان قمری (lunar rainbows) یا ماه‌کمان (moonbows) شناخته می‌شوند – هر از گاهی رخ می‌دهند. همان‌طور که پرتوهای خورشید می‌توانند در روز یک رنگین کمان ایجاد کنند، نور منعکس شده از ماه نیز اگر شرایط مناسب باشد، می‌تواند یک ماه‌کمان ایجاد کند.

شرایط ضروری برای ایجاد شدن ماه‌کمان:

  • یکی از دلایل اصلی کمیاب بودن ماه‌کمان‌ها این است که نور ماه خیلی روشن نیست. برای دیدن یک ماه‌کمان، معمولاً ماه کاملاً روشن لازم است.
  • علاوه بر این، آسمان نیز باید بسیار تاریک باشد و ماه باید در پایین آسمان قرار گیرد (کم‌تر از 42 درجه بالاتر از افق).
  • در نهایت، منبعی از قطرات آب، مانند باران یا غبار آبشار، باید در جهت مخالف ماه وجود داشته باشد.

با توجه به این شرایط ضروری، جای تعجب نیست که ماه‌کمان‌ها خیلی رایج نیستند.

اگر به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس باشید که یک ماه‌کمان را ببینید، متوجه خواهید شد که احتمالاً دقیقاً شبیه یک رنگین‌کمان نیست. در عوض، یک ماه‌کمان اغلب برای چشم انسان تقریباً سفید و روشن به نظر می‌رسد، زیرا نور کم ماه رنگ‌هایی تولید می‌کند که معمولاً به اندازه‌ی کافی روشن نیستند که توسط گیرنده‌های رنگی در چشم انسان تشخیص داده شوند. با این حال، اگر از دوربین و زمان نوردهی طولانی استفاده کنید، رنگ‌ها قابل مشاهده خواهند بود.

ماه‌کمان در آبشار نیاگارا – منبع: wonderopolis.org

هر چند که ماه‌کمان‌ها نادر هستند، اما اغلب در مکان‌های خاصی رخ می‌دهند. این مکان‌ها معمولاً دارای آبشارهایی هستند که لایه‌هایی از غبار در هوا ایجاد می‌کنند. اگر می‌خواهید نگاهی از نزدیک به یک ماه‌کمان‌ داشته باشید، برخی از بهترین مکان‌ها عبارتند از پارک ملی یوسمیتی در کالیفرنیا، پارک تفریحی ایالتی کامبرلند فالز در کنتاکی، آبشار ویکتوریا بین زامبیا و زیمباوه در آفریقا، وایما در هاوایی و دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی.

منبع اصلی مطلب: wonderopolis.org

مترجم و گردآورنده: مهرزاد تاره

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها