7 کشور بزرگ جهان بر اساس مساحت کدامند؟

3/5 - (2 امتیاز)
این نقشه دایمکشن (Dymaxion) از جهان، ۳۰ کشور بزرگ را با توجه به مساحت نشان می‌دهد. نقشه دایمکشن یا نقشه فولر، طرحی از یک نقشه جهان بر روی سطح یک بیست‌وجهی است، شکلی با ۲۰ وجه، که می‌تواند باز شود و به دو بعدی مسطح شود (در کل روشی برای پیاده‌سازی یک شکل سه‌بعدی که زمین است بر روی صفحه کاغذ که دوبعدی است را توصیف می‌کند- مترجم). منبع: WIKIMEDIA (CC BY-SA 4.0)

کشور‌ها چیز‌هایی ساخته شده توسط انسان هستند، با مرز‌هایی که توسط نهاد‌های انسانی تعیین می‌شود. گاهی اوقات مرز‌های یک کشور با جنبه‌هایی از چشم‌انداز مانند رودخانه‌ها، رشته کوه‌ها و اقیانوس‌ها تعیین می‌شود، اما گاهی اوقات مرز‌ها برای چشم نامرئی هستند.
اندازه کشور‌ها بسیار متفاوت است – مساحت روسیه بیش از ۶. ۶ میلیون مایل مربع (17،098،242کیلومتر مربع) است، در حالی که شهر واتیکان تنها 0.۲۷ مایل مربع (0.۴۳ کیلومتر مربع) است. همچنین، مرز‌های کشور‌ها به طور مکرر در طول زمان تغییر می‌کنند – در واقع، بسیاری از شهرستان‌ها با جدا شدن کشور‌ها از دیگر کشورها کوچک‌تر می‌شوند: در سال ۱۹۴۶، ۷۶ کشور مستقل در جهان وجود داشت و در سال ۲۰۲۳، ۱۹۵ کشور مستقل وجود دارد.

بر اساس برآورد‌های مدرن، مساحت سطح جهان ۱۹۶،۹۰۰،۰۰۰ مایل مربع (۵۱۰،۰۷۲،۰۰۰ کیلومتر مربع) است که ۷۱ درصد آن را اقیانوس پوشانده است. این بدان معناست که تنها ۲۹ درصد از زمین خشک است. کشور‌ها وسعت کل خود را بر اساس سطح خشکی بالاتر از سطح دریا اندازه‌گیری می‌کنند، اما مساحت کمی را که از فلات قاره‌ای (قسمتی از سطح زمین است که در زیر آب دریا باشد- مترجم) به سمت دریا گسترش می‌یابند نیز به همین اندازه به وسعت خود اضافه می‌کنند. همانطور که خواهید دید، این رتبه‌بندی کل مساحت این کشور‌ها را کمی دشوار می‌کند.


هفت کشور بزرگ جهان به شرح زیر است:

1. روسیه — ۶، ۶۰۱، ۶۶۸ مایل مربع (۱۷، ۰۹۸، ۲۴۲ کیلومتر مربع)

روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است. بیش از دو برابر برزیل (پنجمین کشور بزرگ جهان). روسیه یک دهم خشکی جهان را به خود اختصاص داده است، دو قاره مختلف را اشغال می‌کند، ۱۱ منطقه زمانی (منطقه زمانی به محدوده‌ای از زمان محلی یا منطقه‌ای که در آن ساعت‌ها و تاریخ مشترکی را دنبال می‌کنند اشاره دارد- مترجم) را در بر می‌گیرد و با ۱۴ کشور دیگر هم مرز است.

روسیه با سه اقیانوس – اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و قطب شمال – مرز داشته و حدود ۱۰۰،۰۰۰ رودخانه و همچنین دریاچه بایکال، قدیمی‌ترین و عمیق‌ترین دریاچه جهان را در خود جای داده است. چشم انداز آن به طور گسترده‌ای متفاوت است، از بیابان‌ها گرفته تا رشته کوه‌ها گرفته تا جنگل‌های پهن برگ، بیشتر مناطق روسیه پوشیده از علفزار‌های بی‌درخت به نام استپ(Stepps)  و تایگا(Taiga)  یا جنگل‌های شمالی سوزنی برگ است. روسیه همچنین خانه حیوانات باورنکردنی مانند پلنگ برفی، خرس قطبی، روباه قطبی، ببر سیبری، گوسفند شاخ و حیوان ملی رسمی آن، خرس قهوه‌ای اوراسیا است.

 

2. کانادا 3،855،103 مایل مربع (9،984،۶۷۰ کیلومتر مربع)

کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که بیش از نیمی از نیمکره شمالی را در بر می‌گیرد. از شرق تا غرب، کانادا ۴،۷۰۰ مایل (۷،۵۶۰ کیلومتر) از آمریکای شمالی را از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام پوشش می‌دهد که شامل شش منطقه زمانی است. مرز شمالی آن اقیانوس منجمد شمالی است و از جنوب با ایالات متحده مرز مشترک دارد.

کانادا کشوری بسیار دورافتاده است – اگرچه بسیار بزرگ است، اما تنها نیمی از یک درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است. – این دورافتادگی باعث شده تا حیوانات زیادی مانند سگ‌های آبی، گوزن، خرس قطبی، گاومیش کوهان دار امریکایی، نهنگ، گوزن و خرس گریزلی باقی بمانند.

کانادا به خاطر آب‌های ساحلی و سرزمینی‌اش شناخته شده است. دریاچه‌ها و رودخانه‌های آن ۲۰ درصد از منابع آب شیرین جهان را شامل می‌شود و طولانی‌ترین خط ساحلی جهان را به خود اختصاص داده است. در داخل کشور، کوهستان‌های باشکوه راکی، جنگل‌های بزرگ بورئال، توندراها، دشت‌های پراکنده و سپر کانادا وجود دارد، که یک منطقه کوهستانی و باتلاقی است که دانشمندان برخی از قدیمی‌ترین تشکیلات زمین‌شناسی جهان را در آن پیدا کرده‌اند.

3. ایالات متحده آمریکا 3،794،100 مایل مربع (9،826،675 کیلومتر مربع)

ایالات متحده سومین کشور بزرگ است، اگرچه خشکی آن به هم پیوسته نیست. از ۵۰ ایالت آن واقع در قاره آمریکای شمالی، تنها ۴۸ ایالت به یکدیگر متصل هستند که از شمال با کانادا و از جنوب با مکزیک هم مرز هستند. یک پنجم مساحت کشور را آلاسکا تشکیل می‌دهد که به ایالت‌های دیگر متصل نیست، اما از سمت غرب کانادا امتداد دارد. هاوایی، یکی دیگر از ایالت‌های غیرمرتبط (هر چند بسیار کوچک)، در حدود ۲۰۰۰ مایلی (۳۲۰۰ کیلومتری) از سرزمین اصلی ایالات متحده در وسط اقیانوس آرام واقع شده است.
ایالات متحده به دلیل اندازه و این واقعیت که ایالات آن همه به هم متصل نیستند، نمونه‌هایی از هر نوع آب و هوا در جهان را در خود دارد. مناطق گرمسیری در هاوایی و فلوریدا، بیابان خشک در ایالت‌های جنوب غربی آن، مناطق قطبی در آلاسکا و آب و هوای قطب شمال در غرب کوه راکی، تنها چند نمونه هستند. با این حال، اکثر ۴۸ ایالت به هم پیوسته، به دو صورت معتدل، با باران فراوان، تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل و یا قاره‌ای، با تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های بسیار سرد طبقه‌بندی می‌شوند.


4. چین 3،747۸۷۹ مایل مربع (9،706،961کیلومتر مربع)

چین آنقدر به ایالات متحده و کانادا نزدیک است که منطقه مقایسه آن با دو هیولای آمریکای شمالی برای برخی از جغرافیدانان مورد بحث است. چین خط ساحلی بسیار کمتری نسبت به سه کشور بزرگ دیگر دارد و از آنجایی که کشور‌ها برخی از فلات قاره را که تا دریا امتداد می‌یابد به عنوان قلمرو خود در نظر می‌گیرند، چین از نظر فنی چهارمین کشور بزرگ جهان است. از سوی دیگر، اگر ما فقط سطح بالای آب هر کشور را اندازه‌گیری می‌کردیم، در واقع چین دومین کشور بزرگ و پس از آن ایالات متحده و سپس کانادا خواهد بود.

چین با ۱۴ کشور همسایه است و اگرچه پنج منطقه زمانی جغرافیایی را در بر می‌گیرد، خود این کشور تنها یک زمان استاندارد به نام ساعت پکن را رعایت می‌کند. چین اندکی از همه چیز دارد – جنگل. بیابان‌ها؛ مراتع؛ فلات‌های مرتفع و خشک؛ خطوط ساحلی مرطوب و هزاران رودخانه، از جمله‌یانگ تسه، سومین رودخانه بزرگ جهان. – یک سوم چین از کوه پوشیده شده است و کوه اورست، بلندترین کوه جهان، در مرز چین و نپال قرار دارد.

5. برزیل 3،287،۶۱۲ مایل مربع (8،514،877 کیلومتر مربع)

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ جهان است. به شکل یک گوِه غول پیکر، با ۱۰ کشور از ۱۲ کشور این قاره مرز مشترک دارد. برزیل میزبان رودخانه آمازون است، بزرگترین رودخانه جهان از نظر حجم، که حوزه آبخیز آن هزاران مایل از بخش شمالی کشور را در بر می‌گیرد. اگرچه برزیل به خاطر آمازون و جنگل‌های بارانی آن مشهور است، این کشور دارای ۴،۶۰۰ مایل (۷،۴۰۰ کیلومتر) خط ساحلی در امتداد اقیانوس اطلس، و همچنین جنگل‌های کاج، تالاب‌ها، فلات‌ها و علفزار‌های خشک به نام پامپا(Pampas)  است.

۶. استرالیا 2،988،902 مایل مربع (7،741،220 کیلومتر مربع)

استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان است و تنها کشوری است که یک قاره کامل را در بر می‌گیرد. با وجود داشتن ۲۱،۱۲۶ مایل (۳۴،۰۰۰ کیلومتر) خط ساحلی حاصلخیز و جنگل‌های بارانی، بیش از یک سوم مساحت استرالیا را بیابان پوشانده است. همچنین خانه برخی از خطرناک‌ترین حیوانات جهان از جمله عروس دریایی (Chironex fleckeri)، تمساح آب‌شور(Crocodylus porosus)،  مار قهوه‌ای شرقی (Pseudonaja textilis) و بسیاری دیگر است.

حال یک نکته جالب!

قلمرو قطب جنوب استرالیا (AAT) حدود 5.9 میلیون کیلومتر مربع (2.3 میلیون مایل مربع) به کل مساحت خشکی استرالیا اضافه می‌کند.7. هند 1،269،210 مایل مربع (3،287،۲۶۳ کیلومتر مربع)

هند هفتمین کشور بزرگ و دومین کشور بزرگ در قاره آسیا است. شبه جزیره‌ای است که از سه طرف توسط اقیانوس هند احاطه شده است. اگرچه این کشور به اندازه برخی کشور‌ها نیست، اما بیشترین جمعیت انسانی را در بین کشور‌های دیگر به جز چین دارد که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ از آن پیشی بگیرد.

هند در غرب توسط بیابان و در شمال شرقی جنگل‌های بارانی و همچنین دشت سیلابی حاصلخیز رودخانه گنگ(Ganges River) در شمال پوشیده شده است. هند همچنین دریافت‌کننده باد‌های موسمی هند است، یک سیستم بادی که در تابستان هوای مرطوب را به شبه قاره هند می‌دمد و سپس در زمستان هوای خنک و خشک را از فلات تبت به دریا می‌برد و در نتیجه باعث ایجاد یک فصل خشک در هند می‌شود.

حالا این جالب است!

برخی از مزایای زندگی در یک کشور بزرگتر: شهروندان کمتر در معرض خطر تهاجم خارجی هستند، هزینه‌های سرانه زیرساخت‌ها کمتر است و کشور‌های بزرگتر به طور کلی ثروتمندتر هستند.

 

نویسنده: Jesslyn Shields

مترجم: فؤاد پورفائز

منبع: howstuffworks.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها